Фіттонія

Фіттонія біложилиста (Fittonia albivenis) — на тлі зеленого листя має білі прожилки.
Фіттонія Варшафелтьа (Fittonia verschaffeltii) — рожеві прожилки.

Фіттонія — приваблива своїм незвичайним барвистим листям. Вони охайні та компактні, завдяки чому ідеально підходять для прикрашання поличок або мініатюрних «садів у пляшках». Фіттонія належить до числа рослин Водолія.
Проте будучи істинно тропічною рослиною, вона вимагає високої вологості повітря й температури, що не завжди можливо створити. Вирощування рослини значно спрощується, якщо висадити її в скляну пляшку або тераріум.

Мій досвід: Втім, у мене чомусь вдається тримати її у звичайних умовах: фіттонія не лише не гине від низької вологості та такого-сякого догляду, а й навіть росте собі з горем. Особливо ж гарно почала рости влітку на свіжому повітрі (незважаючи на спеку), де я тримала її в напівтемних «хащах» інших квітів. На погані умови реагує не тим, що хворіє, а тим, що завмирає й зовсім не росте (я навіть думала, що купила мертву квітку! ;-D 
Дуже добре (хоч і довго) вкорінюється: відщипнула біложилистий живець і «тицьнула» його просто в ґрунт до рожевої фіттонії. Накрила пакетом (це обов’язково!) і майже забула десь на місяць. За цей час знадобилося полити всього раз і трішечки. Час від часу відкривала пакет на добу, аби перевірити, чи вкорінився живець (невкорінений втрачає тугор).
І дуже небезпечно фіттонію засушити — листя спершу м’якне. Це не страшно, воно швидко відновлюється. Але далі швидко коричневіє. І вже не відновиться.

Догляд за рослиною:
Місце розташування: розміщати фіттонію треба на світлих, але не сонячних вікнах. Вона добре переносить деяке затінення й навіть півтінь. Від прямих сонячних променів, особливо в літню спеку, рослина може загинути, тому опівдні  необхідно затуляти її від сонця. Гарним місцем для фіттонії є вікна, що виходять на схід або захід. В природних умовах ці рослини зустрічаються під густим покровом лісу. Це варто враховувати при виборі місця для їхнього розташування у квартирі. Проте занадто сильна тінь  не підійде цим рослинам. Нестача світла приводить до надмірного витягування стебла і втраті яскравості забарвлення жилок — головної краси фіттоній. Найкращий варіант розміщення — недалеко від вікна в легкій півтіні, але подалі від батарей центрального опалення взимку, оскільки сухе повітря також пригнічує ріст фіттоній. Обов'язковим у догляді за фіттонією в сухому повітрі є регулярне сприскування її ніжних листочків теплою водою.

Температура: температурний режим має бути постійним: улітку близько 22-25°C, узимку - не нижче 20°C. При більше низьких температурах фіттонія скидає листя (хоча у мене на балконі стояла й при 9°С без натяку на листопад!lumitar). Виносити рослину на балкон або в сад навіть у теплі літні місяці категорично забороняється — не переносить ні протягів, ні різкої зміни температури (абсолютно незгодна — моя якраз почала рости на балконі! — lumitar).

Поливання: Фіттонія — жителька вологих тропіків, тому влітку полив потрібен рясний; земляний ком не має висихати. У зимовий час кількість води скорочують, поливають помірно, особливо у прохолодному приміщенні; вода не повинна застоюватися. Для поливання варто використовувати тільки теплу воду, тобто на два-три градуси теплішу від температури повітря.
Вологість повітря: Має буте висока. Допомогти може часте сприскування. У приміщеннях із центральним опаленням фіттонію варто тримати на великих піддонах з вологим мохом або торфом. Добре росте в тераріумах та флораріумах.

Підживлення: навесні та влітку рослину необхідно підживлювати кожні 10 днів комплексними мінеральними або органічними добривами в половинній дозі. Узимку рослину не підживлюють.

Пересадження: фіттонію пересаджують щорічно ранньої навесні в пухкий поживний субстрат. Найкращим ґрунтом для фіттоній буде суміш із рівних частин дуже родючої городньої (краще парникової або компостної) землі, торфу й великого річкового піску. На дні горщика встановлюють дренаж. Ці мініатюрні рослини не розвивають потужної кореневої системи, тому для них зазвичай беруть неглибокі (5-7 см глибиною) широкі горщики. Зрозуміло, що на дні обов’язково має бути отвір для стоку зайвої води, а над ним — дренажний шар із дрібних камінчиків або керамзиту.

Одночасно з пересадженням варто вкоротити пагони, що витягнулися в зимовий період. З часом фіттонія втрачає свою декоративність, тож її варто оновлювати живцюванням кожні 3-4 роки. Значно збільшити декоративність дорослої фіттонії можна, роблячи регулярні обрізки та прищипування верхівок. Це стимулює розгалуження та утворення великої кількості молодих пагонців зі свіжим гарним листям.

Розмноження: фіттонія легко розмножується верхівковими живцями або розділенням куща при пересадженні. Живці вкорінюють у вологому піску або в легкій землі під склом при температурі близько 22°C. Також їх можна помістити в стаканчик з невеликою кількістю води. Вкорінення може зайняти близько 1-1,5 місяця.

Шкідники: рослина стійка до шкідників. Але при поганому догляді може вражатися щитівками та павутинним кліщем. Уражена паразитами, рослина стає пригніченою, листя жовтіє, пагони викривляються — фіттонія втрачає свою декоративність. Задля профілактити  необхідно зволожувати повітря та прискати теплою водою на рослину. Хвору рослину обробити актелліком або карбофосом.

Можливі проблеми:

- Кінчики листя фіттонії стали коричневими і сухими, ріст сповільнився. Може бути, що повітря занадто сухе для фіттонії. Перевірте, можливо на рослині оселився червоний павутинний кліщ. Необхідно видалити ушкоджене листя й надалі регулярно сприскувати квітку.
- Листя фіттонії скручується, виглядає зів’ялим, стебла звисають. Причина — не дотримується режим поливу: ґрунт у горщику завжди повинен бути злегка вологим.
- Кінчики листя фіттонії жовто-коричневі. Причиною може бути як нестача, так і надлишок мінеральних речовин.
- Меживузля витягнуті, листя дрібнішає. Це відбувається через нестачу світла. Якщо листя втрачають строкате забарвлення, засихає, то сонячне світло, навпаки, занадто інтенсивне.
- Стебла в'януть і загнивають. Ці симптоми свідчать про надлишок вологи й низку температуру (особливо в зимовий час). Через  холод й надлишок вологи фіттонія може раптово загинути.

http://leto.tomsk.ru/fittonia.php
http://www.greencorner-al.ru/fittonia.html